Ława rehabilitacyjno-wypoczynkowa jest meblem służącym do domowej dekompresji lędźwiowej części kręgosłupa czyli krzyża. Unikalna, opatentowana konstrukcja umożliwia dokładnie dopasować kształt leżyska ławy do kształtu lordozy lędźwiowej użytkownika, a element przesuwny leżyska pozwala kręgosłupowi rozprężyć się w sposób naturalny, bez ryzyka nadmiernego rozciągnięcia mięśni stabilizujących kręgosłup. Proszę zwrócić uwagę że naturalnej dekompresji której osoba poddaje się na ławie, nie można osiągnąć kładąc się na łóżku czy innej płaskiej powierzchni. Naturalna dekompresja wymaga solidnego wsparcia strefy lędźwiowej, co jest osiągnięte przez regulację kształtu ławy (zabezpieczenie przed spłaszczeniem lordozy) i elementu ruchomego, który pozwoli kręgosłupowi rozprężyć się. Łóżko nie spełnia tych warunków.
Naturalna dekompresja ma za zadanie uśmierzyć ból wywołany dyskopatią, stenozą otworów międzykręgowych, schorzeniami stawów międzykręgowych i innymi dolegliwościami związanymi z uciskiem elementów kręgosłupa na korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego. Tak zwana rwa kulszowa jest formą dyskopatii.
Badania prowadzone przez renomowane szpitale udowodniły że naturalna dekompresja, której poddajemy się na ławie, stymuluje samo-naprawę przepuklin dyskowych i resorpcję wylanych jąder miażdżystych dysków. W 67% przypadków zapobiegło to ryzyku poddania się zabiegom chirurgicznym kręgosłupa. Więcej na ten temat w zakładce “Mechanika Bólu”. Naturalna dekompresja jest również skuteczną, wygodną; i co najważniejsze bezpieczną alternatywą dla trakcji.
Instrukcja korzystania z ławy rehabilitacyjno-wypoczynkowej
( Stretch Bench; model 30xx-x )
Dopasowanie kszałtu leżyska ławy do kształtu lordozy lędźwiowej użytkownika.
Leżysko ławy składa się z dwóch miękkich, tapicerowanych płyt umieszczonych na ramie nośnej. Górna płyta wspiera plecy i głowę leżącego a dolna jego biodra. Kąt nachylenia i wysokość górnej, stacjonarnej płyty leżyska regulowane są za pomocą dwóch pokręteł, ulokowanych od strony ramy. Regulacja ta pozwala dokładnie dopasować kształt leżyska ławy do kształtu lordozy lędźwiowej osoby korzystającej z niej w danym czasie.
Mebel skonfigurowany do użytku. Kręgosłup solidnie wsparty. Zarówno biodra jak i kręgosłup wywierają podobny nacisk na ławę.
Pokrętła do regulacji kształtu leżyska.
Ława którą państwo otrzymujecie skonfigurowana jest do kształtu lordozy lędźwiowej przeciętnego użytkownika.
Przez pierwsze dni po otrzymaniu ławy proponujemy spróbować wypoczynku na niej bez regulacji poziomu poduszek. Kręgosłup musi przyzwyczaić się do nowego mebla, gdzie kształt leżyska dopasowywany jes do kształtu kręgosłupa a nie vice versa. Przez lata kręgosłup zmuszony był przyjmować kształt narzucony mu podczas spoczynku na łóżku, fotelu czy też kanapie więc musi przyzwyczaić się do kształtu leżyska które go nie deformuje.
Jeżeli zajdzie potrzeba, nowy użytkownik powinien dopasować kształt leżyska ławy do kształtu swojej lordozy lędźwiowej w następujący sposób. Jeżeli górna część strefy lędźwiowa kręgosłupa “wisi w powietrzu” (torso jest wsparte na biodrach), użytkownik nieznacznie podnosi górną płytę za pomocą 2 pokręteł umieszczonych od strony ramy. Jeżeli dolna część strefy lędźwiowej (biodra)”wiszą w powietrzu”, obniżamy górną płytę do poziomu przy którym biodra są solidnie wsparte. Radzimy dopasowywać kształt leżyska powoli, nie więcej niż o 1 cm co 3 dni. Kręgosłup musi sprawdzić czy jest to optymalna pozycja do wypoczynku.
Po dopasowaniu kształtu leżyska ławy do swoich indywidualnych potrzeb, użytkownik rozpoczyna korzystanie z ławy siadając na dolnej, przesuwnej płycie i kładąc torso na górnej, stacjonarnej płycie. Poduszka pod głową zapewnia że kifoza kręgosłupa jest również wsparta. Miednica/biodra użytkownika spoczywają na dolnej, ruchomej płycie ławy. Talia znajduje się na linii przylegania górnej i dolnej płyty. Kolana zgiętea stopy umieszczone na podłodze. Poduszka pod głowa zapewnia że kifoza kręgosłupa jest również zachowana. Cała długość kręgosłupa jest solidnie wsparta z zachowaniem swego naturalnego kształtu. Dla zapewnienia pełnej dekompresji strefy lędźwiowej, odzież w okolicach tali musi być luźna. Po położeniu się na ławie przesuwna płyta z biodrami leżącego powoli odsuwa się od górnej płyty, która wspiera jego torso. Ruch przesuwnej płyty jest wynikiem naturalnej tendencji kręgosłupa do dekompresji, kiedy osoba jest w pozycji leżącej. W pozycji leżącej pionowa siła ciężkości przestaje ściskać dyski, mięśnie, ścięgna i więzadła kręgosłupa, co pozwala kręgosłupowi rozprężyć się w sposób naturalny.
Szerokość separacji pomiędzy górną i dolną płytą ławy jest miernikiem stopnia naturalnej dekompresji lędźwiowej części kręgosłupa. Biorąc pod uwagę że strefa lędźwiowa składa się z 5 kręgów i 6 dysków, nawet separacja o szerokości tylko 2 do 3 cm powoduje znaczne zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i co za tym idzie “wessanie” normalnie spłaszczonych dysków pomiędzy kręgi, odprężenie struktur mięśniowych i regenerację dysków.
Użytkownik może nieznacznie rozciągnąć struktury kręgosłupa ponad stan ich naturalnej dekompresji, ręcznie odsuwając ruchomą, dolną płytę od nieruchomej, górnej płyty. Powyższa akcja powoduje dalsze odsunięcie dolnej części tułowia, (miednicy/ pośladków) od górnej części tułowia, tym samym rozciągając strefę lędźwiową kręgosłupa. Ponieważ użytkownik nie jest przywiązany do ławy, maksymalna siła z jaką można rozciągnąć strefę lędźwiową ograniczona jest siłą tarcia pomiędzy poduszkami ławy i ubraniem użytkownika. Ponadto, dyskomfort użytkownika uniemożliwi potencjalne nadmierne rozciągnięcie struktur stabilizujących kręgosłup. Zwolnienie ręcznego nacisku na dolną, ruchomą płytę spowoduje powrót tej płyty do góry, do pozycji w której kręgosłup przestaje być rozciągany ponad stan naturalnej dekompresji.
Wysokość i kąt nachylenia ławy są regulowane. Należy pamiętać że nadmiernie zwiększając kąt nachylenia możemy zacząć zsuwać sie w dół po powierzchni ławy pod ciężarem własnym. Regulacja długości nóg ławy ma głównie za zadanie dopasować wysokość ławy do długości łydek użytkownika a nie zmiany kąta nachylenia ramy nośnej. Osoby wysokie potrzebują wydłużyć nogi ławy. *Załączony z instrukcją klucz imbus (6 mm) służy do regulacji długości nóg ławy.
Użytkownik może także zmniejszyć lub zamknąć separację utworzoną pomiędzy dwoma płytami ławy zachowując osiągniętą dekompresję kręgosłupa. Spoczywając na ławie, przy nogach ugiętych w kolanach i stopach opartych o podłogę, użytkownik podnosi obszar biodra/miednicy ponad powierzchnię dolnej płyty ławy. Siłownik przyciągnie ruchomą płytę do górnej płyty zamykając separację. W tej pozycji użytkownik może relaksować odprężony kręgosłup.
Niektórzy preferują wsparcie łydek nóg na pufie lub krześle. Zmienia to nieznacznie kształt lordozy lędźwiowej osoby wypoczywającej, co może wymagać małej zmiany kształtu leżyska. Za pomocą dwóch pokręteł możemy nieznacznie zmniejszamy różnicę poziomów poduszek.
Rozpatrzmy teraz co się dzieje z kręgosłupem w stanie naturalnej dekompresji której poddajemy się na ławie.
Kręgosłup na który zaprzestała oddziaływać osiowa siła ciężkości rozprężył się. Strefa lędźwiowa i dolna część strefy piersiowej kręgosłupa wydłużyły się o szerokość szczeliny powstałej pomiędzy poduszkami ławy. Odległości pomiędzy poszczególnymi kręgami zwiększyły się. W efekcie, dyski które w pozycji siedzącej, stojącej lub nawet leżącej były spłaszczone i wybrzuszone przez ściskające je kręgi, zostały teraz jakby wessane pomiędzy te kręgi. Spowodowało to że ciśnienie wewnętrzne w jądrach miażdżystych dysków spadło poniżej ciśnienia otaczających dyski substancji odżywczych stymulując tym samym proces dyfuzji i samo-naprawy uszkodzonych dysków. Średnice dysków zmniejszyły się, co eliminuje potencjalny ucisk przepuklin dyskowych na korzenie nerwowe. Jednocześnie, rozszerzone przez dekompresję przestrzenie międzykręgowe umożliwiają korzeniom nerwowym na swobodne przechodzenie pomiędzy wypustkami kręgowymi, które w pozycji siedzącej lub stojącej mogą je uciskać powodując ból. Ponadto stawy międzykręgowe przestają być obciążone oraz ucisk na “basivertebral” nerwy ustępuje.
Regularna, rehabilitacja na ławie łagodzi podrażnione korzenie nerwowe, wzmacnia struktury stabilizujące kręgosłup oraz stymuluje regenerację dysków.
Ława jest bardzo wygodna, można więc uciec od bólu i regenerować kręgosłup; godzinami. Można na ławie drzemać, czytać, pracować na tablecie, i co najważniejsze zdaniem wielu użytkowników, ława jest idealnym meblem do oglądania telewizji. Spędzamy przed telewizorem dość dużo czasu; dlaczego nie wykorzystać go na regenerację kręgosłupa? Osoby cierpiące na bóle krzyża twierdzą, że jeżeli raz spróbujesz ławy; nie wrócisz już z powrotem na fotel czy też kanapę. Ława jest zdrową i wygodną alternatywą dla tych mebli.
Sumując; naturalna dekompresja, której poddajemy się na ławie, nie tylko zwalcza ból ale także stymuluje naprawę i nawadnianie dysków, co przedłuża żywotność kręgosłupa.Tak więc naturalna dekompresja eliminuje większość powodów bólu krzyża. Codzienna,
Konstrukcja ławy pozwala na jej użytkowanie przez osoby o różnych kształtach kręgosłupa. Niewielka różnica w kształtach lordozy lędzwiowej użytkowników nie robi różnicy w efektach kuracji na ławie. Jednakże, jeżeli krzywizna lordozy lędźwiowej osoby korzystającej poprzednio z ławy była znacząco różna, należy dopasować kształt ławy do kształtu lordozy osoby poddającej się terapii.
Efekty naturalnej dekompresji kręgosłupa.
W wyniku naturalnej dekompresji: 1. Odległości pomiędzy sąsiadującymi kręgami strefy lędźwiowej zwiększyły się, co daje więcej przestrzeni międzykręgowej nerwom dotkniętym dyskopatią, stenozą otworów międzykręgowych czy też degeneracją stawów międzykręgowych. 2. Ciśnienie wewnętrzne w jądrze miażdżystym dysku spadło poniżej poziomu ciśnienia otaczających je substancji odżywczych co stymuluje procesy naprawcze i nawodnienie dysków. 3. Średnice dysków zmniejszyły się co eliminuje potencjalny ucisk zdeformowanych przez przepuklinę dysków na korzenie nerwowe, które wychodzą z rdzenia kręgowego. 4. Stawy międzykręgowe przestają być obciążone oraz ucisk na “basivertebral” nerwy ustępuje. 5. Ciśnienie komórkowe w mięśniach otaczających kręgosłup zmniejsza się co powoduje że krew zawierająca tlen i inne odżywki ma łatwiejszy dostęp do kontuzjowanych mięśni co przyspiesza proces ich regeneracji. Zapobiega to długotrwałemu, odruchowemu przykurczowi mięśni.
Podsumowanie
1. W większości przypadków naturalna dekompresja czyli odciążenie kręgosłupa pozwala znacząco uśmierzyć lub nawet kompletnie wyeliminować ból wywołany dyskopatią, stenozą otworów międzykręgowych bądź degeneracją stawów międzykręgowych. 2. Naturalna dekompresja stymuluje proces samo-naprawy uszkodzonych dysków. Proces ten jest przedstawiony w zakładce “Mechanika Bólu”. 3. Naturalna dekompresja, dzięki zmniejszeniu ciśnienia w środku jądra miażdżystego dysku, ułatwia regenerację dysków. Regeneracja, potocznie zwana nawadnianiem dysków zachodzi poprzez proces zwane dyfuzją. W uproszczeniu, proces dyfuzji opiera się na zasadzie że substancje odżywcze nawadniające jądro przemieszczają się łatwiej ze środowiska o wyższym ciśnieniu do środowiska o niższym ciśnieniu w celu wyrównania stężenia tych substancji. 4. Naturalna dekompresja zapobiega przykurczom podrażnionych mięśni kręgosłupa. Przykurcze, które są reakcją samoobronną organizmu przed bólem, nie tylko przedłużają rehabilitacją po kontuzji kręgosłupa ale także, gdy lekceważone przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do stałych zmian w kształcie kręgosłupa. W niektórych sytuacjach prowadzi to do atrofii mięśniowej co pogłębia ból. Accuted ból może przekształcić się w ból chroniczny. Normalny sposób na przerwanie tego błędnego koła polega na wstrzykiwaniu w rejon zapalny steroidów takich jak cortisone. Jest to zabieg w miarę bolesny i ulga w bólu trwa nie dłużej niż kilka miesięcy więc zabieg musi być wielokrotnie powtarzany. Niewłaściwie wykonany może doprowadzić do uszkodzenia nerwów. Skutkiem ubocznym wstrzykiwania steroidów jest zmniejszenie gęstości kości w okolicy zastrzyku co może doprowadzić do ostoperosy. Osteoperosa może prowadzić do złamań drobnych kostek kręgu (wypustek) lub samego kręgu. Wchodzimy w błędne koło bólu. 5. Naturalna dekompresja może zapobiec zaburzeniom funkcjonowania i bólom organów wewnętrznych wywołanych uciskiem struktur kręgosłupa na korzenie nerwowe. Jest to sprawa bardzo istotna jednakże często pomijana. Poświęcamy temu problemowi osobną zakładkę, “Układ Nerwowy”.
Minimalna różnica poziomu poduszek leżyska. Ukształtowany do potrzeb osoby z lordozą bardzo wklęsłą. Znajduje również zastosowanie w leczeniu lordozy wypukłej.
Maksymalna różnica poziomów poduszek ławy. Ustawienie praktycznie nie stosowane. Czasami kobiety ciężarne znajdują ulgę wypoczywając na tak skonfigurowanej ławie.